Event Results

2018 Events


Apopka, FL - Day 1
May 11, 2018


Team
1 MONTGOMERY FIRE RESCUE Blue 4 55.84
2 Lonnie's Minions 5 12.19
3 Hobbs New Mexico Local 4384 powered by Jett Specialty 5 19.99
4 St Lucie County 1 5 54.28
5 Apopka Team 2 6 08.01
6 Seminole County 6 10.04
7 MONTGOMERY FIRE RESCUE RED 6 26.22
8 Orlando Competition Firefighters 7 07.65
9 Apopka Team 3 7 59.24
10 St Lucie County 2 8 16.97
11 Seminole Park 10 55.03


Male
1 Ryan Fitzgerald Lakeland / IAFF 579 1 19.65
2 Jake Lanier MONTGOMERY FIRE RESCUE Blue 1 24.70
3 Jon Betts Fast Eddy Flyers 1 30.19
4 Rodney Smith Hobbs New Mexico Local 4384 powered by Jett Specialty 1 32.51
5 Todd Krukow Lonnie’s Minions 1 34.08
6 Aaron Piering Palm Beach County 1 36.00
7 Anthony Bowman Seminole County 1 39.61
8 Lance Conroy Lonnie's Minions 1 41.14
9 Josh Piatt MONTGOMERY FIRE RESCUE Blue 1 43.40
10 Abdullah Bado Kuwait Oil Company 1 44.26
11 Bassel Ibrahim Orlando Competition Firefighters 1 44.59
12 Jason Logsden 2423 Combat 1 46.02
13 Brent Manley MONTGOMERY FIRE RESCUE Blue 1 47.74
14 Richard Rendon Hobbs New Mexico Local 4384 powered by Jett Specialty 1 48.88
15 Chris Carr Boca Fire 1 50.49
16 Josh Landry IRVING FIRE 1 54.96
17 Scott Harrell Apopka Team 2 1 55.10
18 Nathan Wortmann Lonnie's Minions 1 56.97
19 Kevin Reilly St Lucie County 1 1 57.06
20 Matt Coney St Lucie County 1 1 57.06
21 Jordan Headley Hobbs New Mexico Local 4384 powered by Jett Specialty 1 58.60
22 Demichael Seals MONTGOMERY FIRE RESCUE Blue 1 58.61
23 Alex Klepper Apopka Team 2 1 59.73
24 John Calhoun St Lucie County 1 2 00.16
25 Rick Montejano Seminole County 2 01.17
26 Tadd Rubin CrossFit Myrtle Beach 2 03.40
27 Keith Ashbury Virginia Beach Fire 2 04.67
28 Justin Santos Hobbs New Mexico Local 4384 powered by Jett Specialty 2 04.82
29 Ken Helgerson USAFA 2 05.04
30 Jonathan Stuart MONTGOMERY FIRE RESCUE RED 2 05.07
31 Kyle Hearn MONTGOMERY FIRE RESCUE RED 2 07.19
32 Tommie Osborn Delray Beach Fire Rescue 2 09.37
33 Dave Valero El Paso FD 2 12.02
34 Justin Joseph Apopka Team 2 2 13.18
35 Randy Thomas Jr. MONTGOMERY FIRE RESCUE RED 2 13.96
36 Mark Doporto Hobbs New Mexico Local 4384 powered by Jett Specialty 2 18.48
37 Nathan Sturm Apopka Team 2 2 18.76
38 Brian Riebe St Lucie County 1 2 18.99
39 Chris McNary Orlando 2 19.47
40 Rommel Bennett Apopka Team 2 2 19.87
41 Sean Knapp Apopka Team 3 2 20.16
42 Hector Cartagena Apopka Team 1 2 23.80
43 Mike Quick Summerville Fire & Rescue 2 24.48
44 Jeff Wright IRVING FIRE over 50 2 25.29
45 Scott Honour Seminole County 2 29.26
46 Matt Magee Orlando Competition Firefighters 2 30.67
47 Ryan Hobbick Apopka Team 3 2 31.58
48 Andy Thomas Flagler County Fire Rescue 2 32.23
49 James Hutching Orlando International Airport Fire Rescue 2 36.91
50 Jeremy French St Lucie County 2 2 40.34
51 Remi Dieujuste St Lucie County 2 2 40.85
52 Chris Adams Seminole County 2 42.95
53 Sean O'Shea Seminole Park 2 44.69
54 Brian Jankowski Orlando International Airport Fire Rescue 2 46.84
55 Dante Hill St Lucie County 1 2 48.60
56 Tom Landy Orlando Competition Firefighters 2 52.39
57 Jon Fleming Dauphin Middle Paxton Fire Department 2 54.00
58 Ed Griffin Orlando Competition Firefighters 2 55.42
59 Austin Hodge St Lucie County 2 2 55.78
60 Luke Latham Martin County Fire Rescue 3 01.78
61 Nick Celella Apopka Team 3 3 07.50
62 Danny McGoldrick The Villages Fire/Rescue 3 12.42
63 Jared Bess Apopka Team 3 3 19.02
64 Jerrel Fairweather St Lucie County 2 3 33.13
65 David Sorondo Orlando International Airport Fire Rescue 3 45.38
66 Bill Christiansen Lansing Fire Dept. 3 46.67
67 Diego Valdes Orlando International Airport Fire Rescue 5 04.73


Over 40

1 Todd Krukow Lonnie’s Minions 1 34.08
2 Jason Logsden 2423 Combat 1 46.02
3 Scott Harrell Apopka Team 2 1 55.10
4 Matt Coney St Lucie County 1 1 57.06
5 Tadd Rubin CrossFit Myrtle Beach 2 03.40
6 Jonathan Stuart MONTGOMERY FIRE RESCUE RED 2 05.07
7 Dave Valero El Paso FD 2 12.02
8 Nathan Sturm Apopka Team 2 2 18.76
9 Scott Honour Seminole County 2 29.26
10 Jacqueline Palmer Las Vegas Fire & Rescue 2 29.71
11 Jon Fleming Dauphin Middle Paxton Fire Department 2 54.00
12 Ed Griffin Orlando Competition Firefighters 2 55.42
13 Danny McGoldrick The Villages Fire/Rescue 3 12.42
14 David Sorondo Orlando International Airport Fire Rescue 3 45.38
 
Over 50
1 Keith Ashbury Virginia Beach Fire 2 04.67
2 Ken Helgerson USAFA 2 05.04
3 Tommie Osborn Delray Beach Fire Rescue 2 09.37
4 Mike Quick Summerville Fire & Rescue 2 24.48
5 Jeff Wright IRVING FIRE over 50 2 25.29
6 Bill Christiansen Lansing Fire Dept. 3 46.67


Female
1 Jacqueline Palmer Las Vegas Fire & Rescue 2 29.71
2 Ana Ruzevic Center Point Fire 3 11.79
3 Renee Beasley Apopka Team 1 3 34.35
4 Shree Bostick MONTGOMERY FIRE RESCUE RED 3 40.61
5 Jennifer Cox Seminole Park 3 43.37
6 Sarah Fraiser SASOL ERT/Team Hellfighters 3 50.78
7 Amy Jinright Seminole Park 4 26.97
8 Tricia Faimon Hadar/Norfolk Fire 4 43.78