Event Results

Grand National Championships 

Team

Rank

Team/Department

Points

1

Sam Squad

210

2

Bluff City of Memphis

170

3

Team Travis

135

4

Code 1 (local 1403)

68

5

City of Florence, KY

68

6

El Paso Fire Department Red Team

67

7

Palm Beach County

64

8

Windsor-TEAM EAS

60

9

Team Bolle'

60

10

Waukegan Fire Department

57

11

Little Rock Air Force Base

53

12

Greensboro Fire Department

53

13

Team Diet Dr Pepper/Plano Fire-Rescue

51

14

Winston-Salem Local 682 Team 1

50

15

Byron Fire Team 1

48

16

York City Fire/Rescue Local 627

47

17

TEAM GAINESVILLE

40

18

Team Goodfellow

36

19

Team USO

36

20

St. Charles FD

33

Male

Rank

First Name

Last Name

Team/Department

Points

1

William

Aker

Team Goodfellow

227

2

Mike

Melton

Team Travis

135

3

Eric

Neal

BLUFF CITY ELITE OF MEMPHIS

124

4

Lonnie

Lewis

Team Chesterfield

118

5

Will

Lively

BLUFF CITY ELITE OF MEMPHIS

91

6

Harry

Meyers

Team Travis

86

7

Joey

Foucha

SAM Squad

83

8

Rick

Stephens

Code 1 (local 1403)

75

9

Bob

Russell

Team Bolle'

60

10

Morris

Montgomery

BLUFF CITY ELITE OF MEMPHIS

73

11

Keith

Drewry

BLUFF CITY ELITE OF MEMPHIS

76

12

Jack

Bailey

Windsor-TEAM EAS

60

13

Joel

Verbrick

Waukegan Fire Department

57

14

Edward

Snyder

El Paso Fire Department Red Team

52

15

Jason

Stanley

Team Goodfellow

48

16

Mike

Gilbert

St. Catharines FD

47

17

Jeff

Tincher

FAIRFAX CO.F&R

45

18

Chris

Duncan

Team Corinth

44

19

Stephen

Borski

Team Diet Dr Pepper/Plano Fire-Rescue

42

20

Darren

Hillman

Windsor-TEAM EAS

42

Over 40

Rank

First Name

Last Name

Team/Department

Points

1

Joe

Horton

Largo

247

2

Michael

Anderson

York City Fire/Rescue Local 627

127

3

John

Robbins

M & M Fire and Rescue

123

4

Bret

Yundt

WEST LAFAYETTE FIRE

90

5

Steve

Kotch

Team USO

80

6

Bernie

Ray

Palm Beach County

80

7

Eric

Barrow

Team Coral Gables

67

8

Kevin

Voyles

INEEL

60

9

David

Trigg

MEMPHIS FIRE

57

10

Brad

Duncan

charlotte fire

55

11

Duane

Cheek

Winston-Salem Local 682 Team 1

52

12

Kevin

Tjelle

Dekalb

50

13

Kelvin

Astrop

Winston-Salem Local 682 Team 1

48

14

Mark

George

CFD Combat Challenge Team

45

15

Rick

Portilloz

Portilloz

43

16

Pat

Hartley

TEAM GAINESVILLE

42

17

Ricky

Brown

Winston-Salem Local 682 Team 1

42

18

David

Costa

Finney

35

19

Paul

Dekay

Team Herc's

30

20

Leon

Visneau

Westlake

30

Over 50

Rank

First Name

Last Name

Team/Department

Points

1

Dave

Cusack

LYONS-MUIR

320

2

Gregory

Knight

Evansville

150

3

Richard

Halpin

York City Fire/Rescue Local 627

93

4

Dave

Chiodo

Travis Fire Dept

87

5

Jesse

Walker

Greensboro Fire Department

85

6

Chuck

Leblanc

Leominster Fire

80

7

Ted

Overcash

Minooka

70

8

Don

Williams

TYLER FIRE

60

9

Denny

Peffer

Colorado Springs

60

10

Stephen

Bourassa

Team LathamFD

45

11

Robert

Miller

Fort Meade Fire

41

12

Ronnie

Hudson

Team USO

37

13

Anthony

Hance

Cocke County Fire Dept.

35

14

Denny

Howard

Sarasota County

33

15

Larry

Hinds

Sarasota County Fire Department

30

16

James

Neville

morton grove fire dept

30

17

Bill

Noland

Palatine Fire Dept.

25

18

John

Forsberg

Warriors

25

19

Russel

Elzinga

Creve Coeur Fire Prot Dist

25

20

Tommy

Sadler

Altus Team Dr. Pepper

20

Female

Rank

First Name

Last Name

Team/Department

Points

1

Libby

Hughes

Rural/Metro Fire Department

145

2

Shenah

Flores

Travis Fire Dept

140

3

Katrina

Drewry

Memphis Fire

75

4

Kirsten

Baetz

Bloomington Fire Department

62

5

Juliet

Draper

Team Firejock

60

6

Bonnie

Benson

Providence Fire Dept

60

7

Phyllis

Plath

Winston-Salem Local 682 Team 1

57

8

Beda

Gutierrez

Houston Fire

55

9

Samantha

Washington

Deerfield Beach Fire Rescue

55

10

Erica

Logston

Byron Fire Team 2

52

11

Michelle

Hernandez

Miami-Dade Fire Rescue

42

12

Tonya

Coffman

Indianapolis Fire Department

33

13

Jeannine

Horton

Estero Fire Department

32

14

Esther

Deboer

Vaughan Fire

30

15

Kristine

Braman

Poudre Fire Authority

25

16

Renee

Mullins

Orange County Fire Rescue

25

17

Angie

Holman

Mississauga Team ADT 1

25

18

Stacy

Billapando

Team Colorado Springs

25

19

Melissa

Ahern

Team Chesterfield

20

20

Erin

Ortega

Littleton Fire-Rescue

20

Male Relay

Rank

Team/Department

Points

1

SAM Squad Relay

160

2

San Angelo

80

3

STHIL

70

4

Windsor-TEAM EAS

55

5

Bluff City of Memphis

55

6

Team Bolle'

55

7

Team Dr. Pepper

54

8

Team Travis

50

9

Miami County

47

10

Elkhart

37

11

Corinth C Shift

37

12

Fort Meade Fire Relay

34

13

Ft. Lauderdale

30

14

Westlake Volunteer

30

15

EEE Train

30

16

Engine 222 A+1

30

17

Fairfax County JAKES Relay

30

18

Anne Arundel County Fire Relay

25

19

STHIL VA Beach

25

20

Evansville

25

Female Relay

Rank

Team/Department

Points

1

slcfd

55

2

Houston Fire Relay

30

3

Fairfax's Finest Womens Relay Team

30

4

Florida Fire Force

30

5

Bloomington

30

6

Littleton Fire and Rescue

30

7

Winston Salem Female

30

8

PPG Emergency Squad Relay

30

9

Somers Girls

25

10

Winter Haven

20

Updated October 8, 2003